PRIMA PAGINĂ » SPORT » RECITAL CU STEAGUL

RECITAL CU STEAGUL

15 vizualizări

Chindia a facut spectacol cu FC Brasov, 4-0 pe Eugen Popescu, si a reintrat in calculele promovarii in Liga I. 3.000 de oameni i-au sustinut pe targovisteni in Joia Mare, la cea mai frumoasa victorie din ultimii ani.Cu Cherchez în formă, Chindia nu doar că e de nebătut, dar face spectacol și arată, în dese momente, ca o echipă de Liga I. În Joia Mare, regăsindu-și golgheterul din ultimii ani, Târgoviștea a răzbunat toate suferințele și le-a făcut un splendid cadou celor 3.000 de oameni care au venit la stadion. Stegarii au contat doar în debutul întâlnirii: Poverlovici a ratat deschiderea scorului, in minutul 19, pentru ca replica Chindiei să vină imediat, bară Cherchez, după o acțiune de toată frumusețea. Neguț (28) a trimis cu capul, pe lângă poartă, din poziție ideală, iar un minut mai târziu Pătru (29) a deschis scorul, cu destulă șansă. Chindia a rămas sus, iar Cherchez a scos un penalty, in minutul 35, pe care ulterior l-a transformat fără emoții.. Imediat după reluare, golgheterul Chindiei a făcut dubla (47), iar de aici gazdele au redus turația. Chiar și așa, a mai picat un gol, Nisipeanu marcand in minutul 78 la capătul unui contraatac lucrat perfect de Pătru și Dumitrașcu. S-a terminat  4-0, iar cei mai bătrâni dintre suporterii de pe stadion și-au adus aminte de o altă umilință administrată Brașovului, 7-0 în iunie 1977, tot pe Eugen Popescu, în finalul unui sezon care avea să aducă promovarea în Liga I. De Paste, antrenorii si jucatorii Chindiei sunt linistiti.3.000 de oameni au asistat la meci si i-au ajutat pe targovisteni sa castige trei puncte extrem de importante in lupta pentru podium.Victoria cu stegarii readuce Chindia in lupta pentru primele locuri. Cel putin pana sambata, cand se joaca UTA – Sepsi, Targovistea e la patru puncte de locul 2, 47 de puncte, fata de 51 echipa din Sfantu Gheorghe.