PRIMA PAGINĂ » SPORT » DE DOI BANI SPERANȚĂ

DE DOI BANI SPERANȚĂ

6 vizualizări

România joacă marți returul cu Grecia pentru accederea la Mondiale

Naționala joacă marți seară, la București, meciul care o poate duce la Mondialele din Brazilia. Echipa României are însă o misiune infernală: trebuie să întoarcă rezultatul din tur, 1-3 la Pireu după o evoluție lamentabilă. Mitroglou, cu o dublă, și Salpingidis, au înscris golurile elenilor care se pot dovedi decisive în economia barajului pentru Rio. Tricolorii au punctat prin Bogdan Stancu, la prima și singura ocazie mare din primele 90 de minute ale dublei cu Grecia. Pentru calificare, echipa lui Pițurcă trebuie să învingă cu 2-0 sau la orice diferență de minim trei goluri. Bourceanu și Lazăr sunt suspendați pentru returul de marți, iar Pintilii e în continuare accidentat. În primul unsprezece va reveni însă Vlad Chiricheș, suspect de fractură de piramidă nazală după meciul lui Tottenham cu Newscastle. La meci sunt așteptați peste 50.000 de suporteri ai tricolorilor – care au epuizat de mult tichetele de intrare – și 1.700 de fani ai oaspeților. Porțile arenei naționale se deschid la 18.30, iar partida care poate duce România la Mondiale după o pauză de 16 ani începe la ora 21.00.