PRIMA PAGINĂ » SPORT » SORANA, PE TABLOUL PRINCIPAL LA ROLAND GARROS

SORANA, PE TABLOUL PRINCIPAL LA ROLAND GARROS

de Mditv
5 vizualizări

Sorana Carstea a ajuns pe tabloul principal al turneului de mare slem de la Roland Garros. Targovisteanca a trecut de trei tururi de calificare si ar putea juca, dupa sapte ani, din nou in sferturile de finala ale competitiei de la Paris.

Targovisteanca, aflata momentan pe locul 99 WTA, a ajuns pe tabloul principal al turneului de la Roland Garros, după ce a trecut de trei runde de calificări.

În ultimul tur, românca a învins-o categoric pe belgianca Elise Mertens, locul 180 WTA, scor 6-3, 6-0, după o partidă care a durat doar 55 de minute.

Pe tabloul principal de la Roland Garros, mai erau calificate vineri la pranz patru romance, Halep, Begu, Niculescu și Dulgheru. Sorana, care în 2009 a ajuns în sferturi la Roland Garros, urmează să își afle adversara din turul I.

Reporter: IONUȚ MARIN