PRIMA PAGINĂ » Stiri » DAMBOVITA » O NOUA VICTORIE ȘI FOTOLIUL DE LIDER PENTRU CHINDIA TÂRGOVIȘTE

O NOUA VICTORIE ȘI FOTOLIUL DE LIDER PENTRU CHINDIA TÂRGOVIȘTE

184 vizualizări

După victoria entuziasmantă obținută marți in deplasarea de la Targu Jiu , 2-0 cu Pandurii , Chindia Târgoviște s-a instalat pe fotoliul de lider al Ligii a II-a , depășind in clasament pe Academica Clinceni, formație ce va juca joi în derbiul etapei contra U Cluj. Chindia a deschis marți runda cu număru 35, una intermediară, iar meciul se anunța destul de greu mai ales că Pandurii sunt aproape de zona retrogradării. De altfel gazdele au inceput meciul mai bine având cateva ocazii insă la pauza tabela indica 0-0. În repriza secundă târgoviștenii au pus repede stăpânire pe joc ocaziile si golurile venind de la sine. Elevii lui Viorel Moldovan au rezolvat soarta meciului in 3 minute , Florea a deschis scorul in minutul 65 printr-un șut spectaculos din întoarcere , iar Liviu Mihai a tranșat partida marcând in minutul 68 pentru 2-0. Chindia a trecut astfel pe primul loc in Liga a II-a cu 79 de puncte, doua peste Academica Clinceni și șapte peste U. Cluj , echipa noastră va rămane lider cel puțin până joi când cele două formații se întâlnesc. Dacă va învinge Academica, atunci Chindia va juca meciul de promovare directă in Liga I cu Metaloglobus, duminică 19 mai de la ora 12.00, pe stadionul Eugen Popescu din Târgoviște.