PRIMA PAGINĂ » SPORT » Nu-și găsește ritmul

Nu-și găsește ritmul

de admin3
4 vizualizări

Nu cu foarte multa vreme in urma era numarul 1 intre fetele din tenisul romanesc. Acum insa targovisteanca Sorana Carstea are un an 2015 aproape dezastruos. Carstea nu reuseste sa lege mai mult de doua victorii consecutive. Asa s-a intamplat si in Polonia in urma cu doar o zi.

Targovisteanca, in varsta de 25 de ani, era considerata, in 2013, liderul jucatoarelor de tenis din Romania, din perspectiva locului ocupat in ierrahia WTA. Acum insa Sorana este departe de forma aratata pe vremea cand atingea sferturi de finala in turneele de Mare Slem. Aflata in Polonia, la Sobota, a cedat în optimile de finalã ale turneului ITF, fiind învinsã de a treia favoritã a tabloului de concurs – Richel Hogenkamp, scor 6-7(4), 5-7. Sorana Cîrstea, ajunsã pânã pe locul 21 WTA în 2013, a cedat ca și la București, in turneul din urma cu cateva saptamani, în meciul al doilea, dupã o primã victorie în minimum de seturi.

Hogenkamp, aflatã cu 44 de poziþii mai sus în clasamentul WTA faþã de Sorana (117 WTA faþã de 161 WTA), s-a calificat în sferturile de finalã ale turneului disputat pe zgurã, dupã o orã și 40 de minute de joc și o va avea ca adversarã pe tabloul de opt pe cehoaica Petra Cetkovska. In 2015, Sorana a reusit sa castige 2 meciuri consecutiv doar de doua ori, pe tabloul de calificãri de la Roland Garros și pe tabloul principal al turneului ITF de la Contrexeville, câștigat de Alexandra Dulgheru.

8 victorii și 14 înfrângeri este acum bilanțul Soranei Cîrstea, în 2015.