PRIMA PAGINĂ » SPORT » EDUARD SERBAN, CAMPION MONDIAL LA JUDO

EDUARD SERBAN, CAMPION MONDIAL LA JUDO

5 vizualizări

Judoka nostru, component al CNOPJ Piteşti, a reuşit să cucerească medalia de aur la Campionatele Mondiale de Cadeţi din Santiago de Chile.

Eduard Şerban l-a învins în finală pe japonezul Kenshin Mori, prin Ippon. În primul meci, sportivul nostru a câștigat în fața slovacului Denis Turac, ca mai apoi  să treacă de mexicanul Geronimo Saucedo. În sferturi s-a impus în fața italianului Enrico Bergamelli prin Ippon, pentru ca în semifinale să îl învingă pe canadianul Benjamin Kendrick cu acelaşi scor.

România a participat la competiție cu cinci sportivi.

La startul concursului s-au aflat 428 de judoka (230 la masculin și 198 la feminin) din 64 de țări.