PRIMA PAGINĂ » Stiri » DAMBOVITA » DEBUT DE SENZAȚIE ÎN LIGA I PENTRU CHINDIA TÂRGOVIȘTE

DEBUT DE SENZAȚIE ÎN LIGA I PENTRU CHINDIA TÂRGOVIȘTE

19 vizualizări

Debut de senzație în Liga I pentru Chindia Târgoviște , ce a reușit o revenire spectaculoasă în partida de la Mediaș, după ce a fost condusă de Gaz Metan cu 2-0 la pauză. Prima repriză și începutul actului secund au dat senzația că târgoviștenii vor face cu greu față in prima divizie , Gaz Metan fiind de altfel o echipă foarte bună pe teren propriu. Gazdele au inscris de două ori în prima parte a jocului prin Buș și au ratat mai multe ocazii mari, portaru Chindiei – Mihai Aioani ieșind in evidență prin cateva parade spectaculoase. Viorel Moldovan însă a știut să-și motiveze elevii, a schimbat sistemul de joc la pauză ,iar rezultatele s-au concretizat prin două goluri ce au adus Chindiei un punct prețios. Primul gol, unul din cele mai frumoase ale rundei , a fost marcat de Mihai Neicuțescu in minutul 65 ,când mijlocașul târgoviștean a inșirat mai mulți apărători ai echipei gazdă pe banda stangă și a șutat apoi necruțător la colțul lung. Egalarea a venit dintr-un penalty transformat de Ovidiu Bic în minutul 86. Chindia Târgoviște scoate astfel o remiză (2-2) în deplasarea de la Gaz Metan, produce surpriza primei etape de Liga I și pornește cu dreptul într-o aventură pe care o așteaptă de 21 de ani.