PRIMA PAGINĂ » SPORT » CHINDIA, RETROGRADATĂ ÎN GIULEȘTI!

CHINDIA, RETROGRADATĂ ÎN GIULEȘTI!

7 vizualizări

Sportul Studențesc – Rapid Suceava 2-5 (1-3)

La trei ani de la înființarea clubului, Chindia a retrogradat în Divizia C! Târgoviștea a fost marea perdantă a ultimului meci din Liga a II-a, deja celebrul Sportul Suceava, disputat azi, după o lună de la programarea inițială! Moldovenii n-au avut emoții în fața unei garnituri inedite a Sportului, cu opt titulari de 15 și 16 ani, cărora li s-a adăugat Ferfelea, în atac. Oaspeții au deschis scorul în Giulești după un sfert de oră. Sava a înscris cu capul, după un corner executat de Semeghin. Nouă minute mai târziu, Suceava a rămas în inferioritate, după hențul lui Zăvoi, iar Ferfelea a transformat lovitura liberă pentru 1-1. A fost singurul moment de suspans într-un meci cu deznodământ așteptat. Până la pauză, Rapidul a mai punctat de două ori, iar Sportul n-a mai avut nici putință, dar nici dorință să se opună. Chiriac, din penalty, și Semeghin, au stabilit scorul primei reprize, 1-3. Imediat după reluare, Buliga a liniștit definitiv asistența. Pe final, Ferfelea a repetat execuția din prima repriză, iar Negru a închis tabela, în dreptul sucevenilor. Un 5-2 al echipei din nordul țării care trimite Chindia în Liga a II-a, la capătul unui sezon slab al târgoviștenilor, dar rușinos, din punct de vedere al <întâmplărilor> din retur.