PRIMA PAGINĂ » SPORT » ASTRA, VICTORIE LA OVIDIU

ASTRA, VICTORIE LA OVIDIU

de Andrei Oprescu
1 vizualizări

Astra s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei dupa 3-1 la Ovidiu, cu Viitorul lui Hagi. Craiova, FC Voluntari si Poli Timisoara sunt celelalte formatii care vor juca in penultimul act al competitiei.

Hagi a menajat mai multi titulari in confruntea din Cupa cu campioana Romaniei. Marius Sumudica, in schimb, a trimis in teren cel mai bun unsprezece avut la dispozitie. Seto a deschis scorul in minutul 40, iar Budescu a marit avantajul Astrei pana in pauza, dintr-un penalty scos de Ionita. Cu Benzar si Purece in teren din primul minut al mitanului secund, Viitorul a devenit mai periculoasa, ba chiar a si marcat prin Morar, in minutul 61. Florea a rezolvat insa problema calificarii, gol de 3-1 in minutul 85, la prima atingere a balonului, iar Astra merge in careul de asi al Cupei Romaniei. Alaturi de formatia din Giurgiu, in semifinale s-au mai calificat Craiova, FC Voluntari si Poli Timisoara. Doua meciuri au avut nevoie de penalty-uri, iar unul a fost decis in prelungirile timpului regulamentar.